Kite Flysurfer SOUL2 - první dojmy z testu

Letos opět trávím léto na Rujáně, kde jsem měl možnost testovat dvě velikosti nového kitu Flysurfer SOUL2 a musím říct, že mě hooodně mile překvapil.

Řekněme si to narovinu, první generace byla tak dobrá, že vylepšit ji nebylo vůbec lehké. Myslím si, že se to Flysurferu podařilo, posunout level o další krok dál.

Konstrukce je šitá z lehčího materiálu, ale Flysurfer si řekl, že udělá SOULa2 ještě víc nezničitelného a tak na náchylná místa přidali víc materiálu proto je celé křídlo o malinko těžší. Jsou vylepšené konce uší, díky čemuž má být křídlo o něco rychlejší a má mít větší stabilitu. To že je SOUL2 rychlejší můžu potvrdit. Není to sice takový rozdíl jako u křídla Flysurfer SONIC3, ale přeci jen SONIC3 patři do ruk zkušenějším jezdcům, co hledají maximální výkon s nádechem raceových vlastností.

Flysurfer posunuje své komory na nový level už jen přátelským startem na pláži. Je známo, jak se Flysurfer SONIC 1 a 2 špatně startoval v silném větru. Všechny nové modely SONIC3, VMG2 a taktéž SOUL2 se nafukují velmi rychle. U SOULa2 to je oproti jedničce hlavně díky většímu počtu příčných prostupů uvnitř křídla.
 

Kite Flysurfer SOUL2 první dojmy z testu - airstyle na pohodu
 

Co se týká stability, tak na 12té hodině SOUL2 drží jak přibitý, ale při wakestylovém odrazu jsem měl pocit, že je SOUL2 náchylnější na menší kolabs konců uší. Ono komory nejsou moc dělané na wakestyle, ale s řadou SOUL jsem se naučil nejrychleji všechny základní skoky s dopadem do blindu. Pokud se budeme bavit o stabilitě ve slabém větru, tak Flysurfer SOUL2 ve velikosti 18m je asi nejlepší lowwind kite co jsem kdy jezdil. Při bodydragu jsem se nebál mít kita níž a riskovat, že mi vypne (zkolabuje) spodní ucho a kite se zamotá a spadne, což nemůžu říct u starší verze. Naschvál jsem zkusil nového SOULa položit na náběžku na hloubce. Nejdřív jsem nevěřil, že ho dokážu zrestartovat, ale on šel skoro sám, po této zkušenosti říkám, že SOUL2 patří do ruk i úplným začátečníkům víc jak starší bráška. Pokud by jsi nového SOULa koupal ve vodě nějak extra dlouho, tak se neboj, křídlo se pořád může pyšnit tím, že se vodou napouští velmi pomalu. I tady se Flysurfer  zamyslel, jak zpříjemnit session a přišel s novinkou. Otvory na koncích uší, které mají za funkci odvádět vodu a nepořádek z kitu jsou pod úhlem 45 °. Díky čemuž se voda bude vylévat rychleji.


Kite Flysurfer SOUL2 první dojmy z testu - Leguán prohání novou hračku Kite Flysurfer SOUL2 první dojmy z testu - Instruktor Petr taky testuje

 

Obrovská výhoda řady SOUL je, že kite je úplně pro všechny, od začátečníků bez zkušeností s kitingem až po největší profíky, kteří nás neustále dokáží ohromovat svými výstupy. Při airstylu jsem si nevšiml, že by kite lépe nesl, nebo byl lépe čitelný ve skoku. Co ale poznáš i ty, tak je větrný rozsah, který u předchozí verze byl slušný. Flysurfer SOUL2 má zaručené větší větrný rozsah a je příjemnější na baru, to poznáš po ježdění v silném větru, nebo dlouhých hodinách ježdění na vodě. Pořád si myslím, že Flysurfer SONIC3 se dá udržet i v silnějším větru a to především díky tomu že drží víc na kraji větrného okna. Kvůli tomu a své štíhlosti ztrácí oproti SOULu stabilitu v nárazovém větru. Nemyslím to tak, že by SONIC3 nebyl schopný letu ve špatných podmínkách, ale spíš by to pro nezkušené kitery bylo nepříjemné. Proto ty, co si chtějí pořídit komoru a bojí se. Tak se u SOULa2 není opravdu čeho bát.



Kite Flysurfer SOUL2 první dojmy z testu - unhook zvládá taky
 

I když mě Flysurfer SOUL2 dokázal nadchnout, tak pořád zůstanu věrný svým závodním koťátkům VMG2, které už jen kvůli odvětví kitingu, kterému se věnuju potřebuju pro další progress.

Ať ti to jezdí, Piškot