Jak se správně starat o Flysurfer VMG2 a i jiné komory

Theo de Ramecourt ve videu mluví především o závodní žiletce FLYSURFER VMG2, já osobně všechny tyto věci u svého závodního draka samozřejmě používám. Dokonce miláčky FS SONIC4 balím úplně stejně, jako by se měly balit i závodní křídla, důvod za chvíli vysvětlím.

FLYSURFER VMG2 userguide - odpočinek s bestií

  1. Příručka (tabulky pro změření galerie) – Bohužel tzv. VMG2 trim guide nalezneme pouze u tohoto křídla, žádné jiné křídlo od FLYSURFERu tuto tabulku nemá. V případě že byste někdo doma měl VMG2, tak se doporučuje tuto tabulku vyplnit, když má křídlo nějaké letové vady, nebo už má několik desítek hodin nalítáno ve vzduchu.

    FLYSURFER VMG2 userguide - trimguide

  2. Údržba – rozhodně tento bod nepodceňovat, protože vývazy jsou velmi tenké a místo čtyř řad vývazů jako tomu je u jiných komor tak u VMG2 máme pouze 2řady (A a Z). Já osobně kita myju sladkou vodou pokaždé, když se namočí ve slané vodě, nebo je špinavý od písku. Křídlo je pak ideální usušit ve vzduchu s otevřeným výfukem, aby vzduch uvnitř křídla proudil a křídlo se nezapařovalo.

  3. Výměna struny na náběžné hraně – jedná se o celkem jednoduchý proces, stačí strčit ruku do křídla, skrz mezeru uvnitř křídla se dostat až ke struně, kterou chceme vyměnit, pak nahmatáme, kde struna končí. Na tom místě ji chytneme a vytáhneme ven s rukou. Po vytáhnutí musíme najít malou škvíru, kterou tuto strunu budeme vyndávat. Když strunu vracíme, tak je důležité ji vracet opatrně, aby se nám někde nezakousla a my si tak nezničily látku uvnitř křídla a pomalu ji nasoukáme zpět do (tunelu), kam patří.

  4. Výměna příčné struny – vyndání této struny je dost podobné s vytahováním struny na náběžné hraně s jediným rozdílem, že příčná struna není tak flexibilní, takže ji musíme před vyndáváním zatlačit silou do křídla, prsty ji udržet, aby se nevrátila a opět ji vytáhnout určeným otvorem z kapsičky (tunelu).

    FLYSURFER VMG2 userguide - vnitřek křídla

  5. Vrácení příčné struny – nejdřív musíme najít kapsu, ze které jsme strunu předtím vytáhli, doporučuji si na její konec nalepit kousek pásky, aby se nám nikde nezasekla a aby se skryla ostrá hrana. I nově koupené struny mají na každém konci pásku). Pomalu ji dosoukáme až co to půjde, pak si vezmeme, nějaký kámen, nebo jiný pevný materiál a silou na ni zatlačíme, abychom ji mohly skrz určený otvor vrátit zpět do kapsičky. Jde to opravdu těžko, takže opatrně.

  6. Balení na komory – pokud se o svoji komoru chceme starat opravdu co nejlépe, je skoro až nezbytné balit ji komoru po komoře. Tím že se křídlo roluje, tak se struny různě kroutí a to na životnosti a výdrži vlastností určitě nepřidá, spíš naopak. Kdo někdy vyzkoušel paraglide, tak mi dá za pravdu, že křídla na paraglidening se balí v rámci možnosti velmi podobně. Pokud komoru narolujeme a necháme ji tak v klidu ležet, tak se nic extra neděje, pokud ji ale chceme zmáčknout a zabalit do letadla, tak bych o ničem nerozmýšlel a ten čas bych tomu určitě obětoval. Z dlouhodobého hlediska vám to to křídlo vrátí.

FLYSURFER VMG2 userguide VMG2 vs SONIC4 

FLYSURFER VMG2 userguide - FLYSURFER VMG2

Další rady, jak se starat o svůj kite najdete i tady v článku od Leguána.

Čau zase příště a pečujte o své miláčky, vrátí vám to :-)
Piškot