Pady vs. boty co je na kite lepší?

Každému z nás kiterů se povede, ať už úmyslně či nechtěně, během skoku dostat nohu z poutka. Při nechtěném opuštění vyvstává dilema, zda se podaří včas znovu obout ztracený střevíček, nebo radši zbaběle setřást i ten zbývající. Jsou tací, jejichž náboženství nepřipouští neodjetý trik, ti pak bojují, dokud se nad nimi vodní hladina nezavře. Přitom stačí tak málo.

Pady, nebo-li poutka jsou takové nazouváky uchycené ke kiteboardu, které díky tlaku vlastní váhy a kreativní práci prstů nohou dokáží ve většině případů udržet prkno na chodidlech. Boty si lze představit jako ty snowboardové, pevně přišroubované k jádru prkna. Už z podstaty věci lze usoudit, že bota nohu k prknu lépe a přesněji fixuje, proto se bude jednat o lepší a řádově i dražší vázání pro kiteboarding. Bohužel, není všechno zlato, co se třpytí a i přes vyjmenovaná pozitiva, boty nejsou pro většinu kiterů.


Kitesurfing pady vs boty Kitesurfing pady vs boty
 

Boty nepatří začátečníkům!

Pady, stejně jako nazouváky, vynikají jednoduchostí. V první sekundě je obuješ a v druhé zase vyzuješ, mezitím se můžeš věnovat řízení kitu. Boty naproti tomu mají nějaký systém šněrování, který jde zřídkakdy obsloužit jen jednou rukou a je poměrně časově náročný. V praxi to vypadá tak, že vám drak poletuje někde nad hlavou, zatímco vy se snažíte dotáhnout vázko. Kombinace pevného vázka, poryvového větru a začínajícího kitera může být velice nebezpečná s tím, že jako začínajícímu jezdci boty nenabízí nic navíc.

 

Boty pokročilým jezdcům?

Jestliže začínáš skákat a trápí tě, že neudržíš nohu v padech, měl bych pro začátek pár rad předtím, než vyrazíš na nákupy. Prvně bych chtěl říct, že pady z nohou prostě padají. Někdy je voda tak neklidná a vítr příliš poryvový, že najít si dobré místo na odraz se rovná zázraku, potom se to vyzouvá skoro samo. Jezdit dobře v padech je svým způsobem umění a člověk to musí opadat, ale odměnou mu bude skvělý cit pro prkno a spousta wauu bord-off triků, o které automaticky přijde, jakmile se obuje do bot. Boty bych tím pádem moc nedoporučoval ani pokročilejším kiterům.
 

pady vs botky - kite boardoff
 

Pořád mně to z těch padů padá

Dost často se setkávám s příliš utaženými poutky. Podložka na padech je pružná pěna k tlumení nárazů, když do ní zarazím nohu pod hodně utaženým poutkem, tak to na první pohled působí bytelně, ale díky tvaru nohy a poutka to celé bude při nárazech tlačit nohu ven. Takže někdy stačí povolit.



pady vs botky - vypadnutí nohy v odrazu kite Pady vs Botky - nastavení strapů
 

Na velikosti záleží!

Teď bych se rád obrátil spíše k něžnému pohlaví. Kdysi dávno byl kiteboarding doménou výhradně mužů a poutka byly navrženy na běžnou chlapskou tlapu. Časy se mění a všimli si toho i výrobci a ke svým prknům nabízejí více velikostí padů, podobně jako je tomu v obchodě s obuví. Stačí si jen vybrat.
 

Vychytávka za pár korun

Můj kamarád, vynikající wakestylový jezdec, si s poutkama také dlouhé roky lámal hlavu, protože mu nevyhovují boty z důvodů, které později zmíním, až přišel s elegantním řešením. Z nazouváků udělal sandále pomocí kulaté 10-ti milimetrové gumy spojené stahovací páskou. Normálně jsem k těmto domácím řešením dost skeptický, ale viděl jsem ho spadnout alespoň 1000-krát a díky pružné patě se z padu vždy bezpečně vyzul.

 

kite pady vs botky - vychytávkykite pady vs botky - vychytávky

 

Pevné vázání, nebo-li boty

Pevné vázání do kiteboardingu přichází z wakeboardingu stejně jako celý wakestyle. Pro mě je wakestyle královskou disciplínou a protože se jezdí na svěťáku, tak může být pro kohokoli i cestou, jak se stát profíkem. Současně je to jediný způsob, jak využít potenciál bot.


kite boty vs pady - jízda s botama kite boty vs pady - skoky s botama
 

Jaké boty vybrat?

Kvalita bot roste přímo úměrně s cenou, takže pro ty nejlepší kousky musíte šáhnout hluboko do kapsy. Nebudu tu přímo jmenovat konkrétní značky, ale nadhodím, jak by měly vypadat.

Začneme s tím, že by měli mít uzavřenou špičku. Otevřené jsou řádově levnější, ale většinu času na kitu trávíte zahryzlí do back-sidové hrany a vaše noha se bude celou tu dobu snažit protlačit právě přes tu otevřenou část. Nic příjemného.

Dalšími parametry jsou váha a tvrdost. Když myslím váhu, tak beru váhu především po namočení a dívám se na ty lehčí kousky. K naší smůle, čím lehčí bota, tím méně vydrží, ale i tak nepočítejte s tím, že vám bota bude sloužit déle jak dvě sezóny. Když už si boty zkoušíte, všimnete si, že každý model má různou tvrdost. Jsou určeny pro různé styly při jízdě v parku, ale na kite nám postačí, když se vyhnete těm nejtvrdším. Bota by vám měla na noze především sedět, měla by být pohodlná, nikde by neměla tlačit a nikam jezdit.

K novému páru obuvi je zapotřebí i vhodné prkno. S botama se jezdí běžně prkna kolem 140 cm a výš. Zřejmě to bude víc, než jste byli v padech zvyklí, ale s pevným vázáním nemusíte mít strach, že neudržíte hranu. Víc vás bude trápit, že budete pomalí do triku ve slabých podmínkách, proto ta větší plocha prkna. Krom délky prkna se musíte zaměřit i na to, jestli je prkno dimenzováno pro pevné vázání, kde trpí hlavně inserty. Bežný kiteboard je navržený pro jízdu v padech a pokud ho lehkomyslně přezujete do bot, tak ho při prvním težším pádu zlomíte, nebo inserty vyrvete.

Mně se osvědčil nobile 50\fifty, který má zpevněné inserty a tělo vyztužené karbonem. Nobile má navíc skvěle postavenou záruku, takže když ho náhodou rozštípete, prkno vám vymění za nové.
 

kite pady vs boty - z vody na pláž kite pady vs boty - wakestyle s botama
 

Závěrem bych chtěl říci, že pevné vázání vám dovolí se odrazit tam, kde to dříve téměř nešlo a ustát na pkně dopady, které byste v padech dávno vzdali. Zvětší se vám větrný rozsah, kdy jste schopni se ještě odháknout a dostanete se v triku výš s větším slackem, než to kdy bylo možné v padech. To vše vám odstartuje rychlý progres, ale i klade větší nároky na vaše tělo, tak na něho nezapomínejte.

Wakestylu zdar, Krutič.

Doporučené produkty3