Kite spot Jižní Amerika - Peru - Paracas

Aneb když chceš vidět přes vánoce Machu Picchu, ale neumíš si odpustit i exotický kite spot... :)

Když jsem plánoval přes loňské Vánoce dovolenou do Jižní Ameriky, ani jsem nečekal, že letos o Vánocích budou možnosti snowkitingu v Čechách celkem limitované a už vůbec ne, že cestování za kitingem se ve zbytku tohoto roku poněkud zkomplikuje.

 

kite spot Peru Paracas south America
kite spot Peru Paracas south America - travel punk
 

Původní plán v Jižní Americe byl vidět toho za měsíc co nejvíc a ne kitovat. Jenže kdo má vydržet měsíc bez kitu, žejo?

Po trošce googlení padla volba na levnou a údajně dobrou destinaci Paracas, asi 3h busem od Limy, hlavního města Peru.
 

Lima, surf 

kite spot Peru Paracas south America - Green Cliffs Lima
kite spot Peru Paracas south America - Green Cliffs Lima sunset


Už v Limě jsme to nevydrželi a když jsme z taxíku viděli na pobřeží oceánu jak vlny tak i stánky surfových škol, takže „kašleme na to se ubytovat a dáme surfík ať se trošku protáhnu z 20h na cestě letadlem“. Ono při ceně půjčení surfové výbavy okolo 200kč na den to prostě nejde vynechat.

V Limě jsou surfové školy všude, ceny příznivé a vlnky prý obvykle velikostí tak ideální na učení, tedy aspoň tak nám to řekli lokálové a nebylo proč jim nevěřit. Pozor – nenechte se zmást věčně zachmuřenou oblohou a chladnější vodou, sluníčko takhle blízko u rovníku opaluje s velkou intenzitou a tak Evropan zvyklý být zahalený celou zimu ten krém opravdu potřebuje, jinak se spálí. Ověřeno a vy to nezkoušejte :-)

Surfing (tedy moje pokusy) byl příjemný. Ač jde čas od času vidět i lokál bez neoprenu, tenký dlouhý není v místních vodách Pacifiku chlazeného Humboldtovým proudem vůbec na škodu.

Ať máte info o Peruánském klimatu a obecně asi o 2000km západního pobřeží Jižní Ameriky, Lima je spolu s Káhirou nejsušší hlavní město světa s množství srážek okolo 20mm ročně. Sucho je způsobeno nejdelším pohořím na zeměkouli - Andami, které brání prostupu srážek z východu a také Humboldtovým proudem, který díky výraznému ochlazení mořské vody způsobuje celoroční inverzi na pobřeží a tím zažijete zvláštní jev, že na pobřeží Peru (a výrazné části Chile) nejsou přeháňky, ale  jen pouštní krajina. Věřte nebo ne, ta úžasná zeleň na útesech Limy se živí do velké míry jen vzdušnou vlhkostí.
 

Paracas

…jsme zvolili také kvůli dostupnosti pohodlným busem (asi nejpohodlnějším dopravním prostředkem v kterém jsem cestoval, mimo lůžkový vlak). Ten Vás vysadí na terminálu na kraji města Paracas. V kečuánštině „paraca“ znamená písečná bouře a ta se tam po místní poušti opravdu čas od času prožene.
 

kite spot Peru Paracas south America - Cruz Del Sur bus

 

Ubytko, jídlo, výlety,… no prostě lifestyle

Samotné městečko má spoustu ubytovacích kapacit v rozličných cenových hladinách, stačí si vybrat na Airbnb, okolo 350kč na osobu na noc se už dá najít nějaký penzík se snídaní i bazénem. I přesto, že jsme tam byli přes Štědrý den a vánoční svátek, s ubytováním nebyl problém ani úplně na poslední chvíli a bylo volno.

 

 kite spot Peru Paracas south America - food
 

Wifi, kafe, empanady, čerstvé ryby a ovoce na každém rohu, k tomu atmoška uvolněného a zapadlého letoviska. Dvouchodové menu especiale nebo menu del día (polévka + hlavní chod) Vás vyjde na 20 sol, což je asi 140CZK, kdo si neřekne o menu especiale, ten je hardcore gringo a večeří za 35-80 sol :-).  Na slabší žaludky je třeba opatrně s peruánskou specialitou Ceviche (syrová ryba v citronové šťávě), je to moc chutné, jen občas se můžete utnout :-) Jo a ještě na jednu věc bacha, Peruánci prostě dávají rádi obrovské porce jídla.

 

kite spot Peru Paracas south America - swimming pool


K pití si dejte jako drink Chilcano (vínovice Pisco se zázvorovým tonikem), Chicha morada (nealko limonáda z červené kukuřice) nebo Pisco sour (opět překvapivě vínovice Pisco s citronovou šťávou a vaječným bílkem – zní to zvláštně, ale jednou za život si to klidně zkuste, někdo to má snad i rád).

Mimo kitingu v bezvětrné dny, kterých teda vážně moc není se můžete zabavit spoustou aktivit:

  • Navštívit jednu z mála pouštních oáz (Huacachina) na západní polokouli a dát si tam sandboarding nebo se nechat svézt na buggy v dunách. Tahle je turističtější.

 

kite spot Peru Paracas south America - Huacachina sand desert oasis

 

  • Navštívit druhou z opravdu z mála pouštních oáz na západní polokouli a dát si na ní pádlovačku na kayaku (laguna Morón – Tahle už je míň turistická a prodejce suvenýrů tam asi nečekejte.)

  • Půjčit si skůtr, nebo buggynu a vyjet do národní pouštní rezervace Paracas (masochisti mohou zvolit i kolo) 

 

kite spot Peru Paracas south America - national park Paracas ocean
 

  • Dát si výlet lodí na „Poor man´s galapagos“ neboli blízké Islas Ballestas – uvidíte lachtany, tučňáky, kormorány a vlastně za ty prachy je to dost fér výlet na dopoledne


kite spot Peru Paracas south America - Islas Ballestas Guano sea lions
 

Kiting

Samotný spot Paracas se nachází na okraji laguny Paracas a přírodní rezervace Paracas v zátoce Paracas, asi 5km od města Paracas. Peruánci holt s názvy v této lokalitě nebyli moc kreativní, ale to najdete. Vzhledem k jihoamerickému létu naopak než v Evropě je tam sezona od prosince do února. (Narvaný spot a Kite půjčovna) Samotný spot je prostě pláž na poušti, několik kite škol, pár hotelů, kousek od toho zátoka s lehkým chopem až flatem, podle síly větru.
 


kite spot Peru Paracas south America - food, corona beer, traval

kite spot Peru Paracas south America - onefoot board off kieloop
 

Vítr většinou začíná po 11.hodině a jede do tmy, na předpověď se nedívejte, pokud je tam směr z jihu, alespoň 8 knotů a jasno až polojasno, tak termika z pouště a And udělá své a z 8knotů je najednou 8-10m/s. Dle toho co říkali lokálové, tak se většinou předpověd v knotech rovná cca realitě v m/s. Je to mimo jiné i díky trysce na poloostrově Paracas (nový zeměpisný pojem) mezi dvěma nedalekými kopci (řekl bych že název jednoho z nich možná tipnu :-)).


kite spot Peru Paracas south America - chill on beach
 

Samotná pláž je bezpečná, je na ní několik kite škol. Vzhledem k tomu, že trek v Patagonii není vhodná sportovní aktivita pro tahání golfbagu, tak jsme jako menší zlo vyhodnotili půjčovnu vybavení a zvolili školu Peru kite, u kterých jsme si dopředu přes instagram rezervovali vybavení.

Na vodu se vždy vlezlo víc lidí než kolik došlo za den na pláž, vítr byl sice side offshore, ale vcelku stabilní a s tím, že na pláži mají školy jak záchranný člun, tak vzhledem k tvaru zátoky by vás to na oceán vyfouknout nemělo, to už by jste museli být jiní kujóni.

Trošku nevýhoda je to, že i v létě (prosinec-březen)  je tu potřeba alespoň shorty, nebo lépe tříčtvrteční tenký neoprén, to ovšem vyváží to, že ve vodě můžete občas vidět lachtany a želvy. Lokálové nám slibovali i rejnoky, ale ty jsem k velkému štěstí (pro půjčený neopren) nepotkal.

Na předpověď jsme nejeli a vlastně ji ani nesledovali, prostě vždy okolo oběda jsme vyrazili na pláž a když nezačalo ve 12, tak byl start ve 12.30. Corona byla v době okolo Vánoc v Peru stejně jako jinde na světě jen název piva a lokální kiteři nám ji rozdávali ledově nachlazenou aniž by za to chtěli jakýkoliv poplatek, celkem fajn.

Pokud si chceš vzít svůj kite, pak bych asi volil velikost 10 pro 80kg kitera, občas bude trošku víc, ale já ji bral celou krátkou dobu svého pobytu :-).


kite spot Peru Paracas south America - kiteboarding. freestyle
 

Celkově je tenhle spot zajímavý a pro toho, kdo jede vidět Machu Picchu, tak je mimo jiné i po cestě na planinu Nazca, kterou už mi nedoporučil 2. ze 2 kamarádů, kteří v Peru taky byli, tak ji možné klidně vynechejte a zastavte se raději tu.


kite spot Peru Paracas south America - kite sunset
 

Na druhou stranu, jsou i lepší spoty a na ty bych se chtěl podívat při letošní návštěvě Jižní Ameriky, konkrétně na Argentinské a Chilské spoty. Uvidíme jak mi dovolí karanténní opatření :) 

Přidá se někdo příště? :-)

Čau Kulis