Jaký si vybrat kite?

Pokud si chcete pořídit svůj první kite, ale ještě stoprocentně nevíte, jakého si pořídit, přečtěte si tento článek. Pokusí se vám poradit, jak vybrat přesně toho vhodného pro vás. Taky vám vysvětlíme, jak se jednotlivé typy od sebe liší a jaký to má vliv na výběr kitu.

 

V zásadě lze na trhu pořídit čtyři typy kitů:

  1. nafukovací kite
  2. komorový kite s otevřenou náběžnou hranou
  3. komorového draka s uzavřenou náběžnou hranou
  4. single skin
 

Jak je již z názvů zřejmé, liší se od sebe konstrukcí a mají své specifické vlastnosti, výhody i nevýhody a od toho se odvíjející vhodnost použití.

 

Nafukovačka pro kiteboardingové závisláky

Nafukovací drak, jako např. Naish Park, je typický svou pevnou konstrukcí, která se vytvoří po jeho nafouknutí ruční vzduchovou pumpou. Nafukovací kity vznikly pro potřeby především letní obdoby tohoto sportu – kitesurfingu, kdy nafouknutá konstrukce zajišťuje jednak to, že se kite na vodě nepotopí a také drží žádaný tvar kitu pro snadný restart draka z vody a správné letové vlastnosti. Tento typ se začal na sněhu používat z logických důvodů. Kiteboardisté jej měli k dispozici a na sněhu se samozřejmě použít dá. 

Nevýhodou při použití na sněhu může být u některých modelů problematické startování ze sněhu, oproti komorovým drakům zabere strojení (nafukování, navazování řídících šňůr) i odstrojování o něco více času než u komorových kitů a problémem především pro začínající snowkitery může být menší životnost oproti komorovým kiting drakům. Šoupání pevné nafouknuté konstrukce po sněhu totiž může kite poškodit. Oproti komorákům je sbalený nafukovací kite i o něco objemnější a navíc je potřeba sebou nosit pumpu. Na druhou stranu vývoj těchto kitů je tak daleko (u nej značek oproti běžným komorovým kitům), že jsou maximálně přesné v řízení, mají obrovský větrný rozsah a jejich odolnost vůči větrným poryvům je na velice vysoké úrovni. 

Nafukovací kite lze proto doporučit všem zájemcům, kteří preferují především vodní obdobu sportu a i v zimě chtějí jezdit na tom na čem jsou zvyklí a navíc nechtějí utrácet za další zimní snowkitingovou výbavu.

snowkiting kite NAISH TORCH... a kitesurfing s NAISH TORCH

 

 

 

 

 

 


Otevřený komoráč pro 100% snowkitery

Protipólem k nafukovacím kitům vznikly kity komorové, které se svou konstrukcí podobají paraglidovým padákům. Tvar těchto draků je dán soustavou samonafukovatelných komor. U otevřených komoráčů, jako je Peter Lynn Lynx, jsou tyto komory na náběžné hraně draka otevřené.

Výhodou těchto otevřených komor je to, že se kite „nafouknete“ (pomocí větru) rychle a snadno a kite má oproti komoráči s uzavřenými komorami také o něco větší výkon. Odolnost proti poškození při snowkitingu u komorových draků je oproti nafukovacím mnohem lepší, také strojení a balení je rychlejší a samozřejmě restart ze sněhu je takřka bezproblémový. Dnešní nejlepší snowkiting kity mají díky depoweru (možnost nastavení síly tahu) velký větrný rozsah, jejich řízení je přesné a odolnost pro použití na sněhu je velká. Otevřený komorový kite je prostě ideální pro všechny 100% vyznavače snowkitingu. V létě na vodu se s ním tedy ale raději nepouštějte, při pádu na vodu jej již z vody do vzduchu nedostanete, protože se komory zalejí vodou!

... a kitesurfing s NAISH TORCHotevřená komora je vhodná i na ladnkiting

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzavřený komorový kite pro snowkitery s choutkami na vodu

Tento kite se od otevřeného komoráče liší speciální uzavřenou konstrukcí náběžné hrany, kde otevřené komory nahrazuje systém vstupních otvorů, které umožňují proudění vzduchu dovnitř komor, ale zabraňují vytékání vzduchu ven, a co je nejpodstatnější, zabrání natečení vody do komor při případném pádu kitu na vodní hladinu. Pokud se už nějaká voda do komor dostane, speciály, jakým je např. kite Flysurfer Speed 4, či Peter Lynn Charger, mají řešen také drenážní odtokový systém. Takový komorový kite lze pak bez problémů použít i na vodu, restart draka z vody je snadný. Ale pozor, ne každý uzavřený komoráč je vhodný na vodu!

Vyšší cena oproti komorovým drakům s otevřenou náběžkou je vyvážena větší stabilitou kitu v poryvovém větru, kdy nehrozí „zchumlání“ draka a jeho nechtěný pád na zem. Největší výhodou je však již zmiňovaná možnost použití na vodě, a proto snowkiteři, kteří se chtějí v létě prohánět se svým komorovým kitem i po vodní hladině a současně nechtějí utrácet za dvě výbavy (letní a zimní), jistě dají přednost komorovému kitu s uzavřenou náběžkou.

 
 

Single skin

Co to sakra je?? Kite, který vypadá jako uzvařená komora, které někdo odpáral spodní díl látky? Ano je to kite, který je tvořen pouze jednou vrstvou látky s vystuženou náběžkou (podobně jako foukačka s nafouklým bánem) a nemá ani žádné komory! Prostě takový kus hadru...

Foukačku bez spír už známe, ale komoru bez komor?? Asi nastupuje hromada revolučních řešení a pohledů na budoucnost kite vybavení jak pro snowkiting tak kiteboarding. No mrkněte se na to sami, kam ten kite svět spěje :-)

Flysurfer-Peak-landkiting.jpgKonstrukce single skin kitu

Opravdu to létá a vypadá to, že celkem dobře ne? 



Další rady jaký vybrat kite najdeš tady.

Text: Petr, HARAKIRI kite kurzy

Doporučené produkty2