JAK SI POŘÍDIT FRÝRÁJDOVÝ LAND-PRKNO

Taky pořád čučíte do kompu na Windguru, Windyty nebo na Medarda a vyhlížíte sníh? A ono pořád nic a ani ti Noři ho neslibujou. Vzhledem k tomu, že se tohle opakuje už několikátou zimu, onehdá (je to už pár let) jsem přemýšlel, jak si víc užít a popřípadě prodloužit sezónu landu. Jistě je vás víc takových, kteří nemají jako svůj homespot nějaký to letiště anebo jinou, pravidelně a hlavně často sečenou plochu, ale musí vzít zavděk klasickou, dvakrát do roka sečenou loukou s drnama a krtincema, kde na nějaký frýstájlový serepetičky není čas.

Takže hlavně pro vás mám jeden malý zlepšováček, jak z osmipalcových (popřípadě devítipalcových, to je jedno...) koleček udělat pořádnej desetipalcovej traktor. Můj postup je jednoduchý, prostě se nastaví ráfek osmi(nebo devíti)palcového disku tak, aby na něm držel desetipalcovej plášť.

Co k tomu potřebujete:

1. Disky

  •  Nejlépe nějaké pevné, to znamená MBS Tri Spoke nebo MBS Rockstar. Na secvakávací Twistary zapomeňte (i když jsou na přiložených fotkách vidět), ty zvýšený tlak velké duše a pláště nevydrží a vycvakávají se nebo přímo vylamují ze zámků.

Mountainboard-klacicka-kola-200-x-50.jpg

2. Desetipalcové pláště a duše

  • To znamená rozměr 3.00-4 (260x85mm), což je rozměr kolečka obyčejného rudlíku, pořídit se to dá v každém větším hobby-marketu, popřípadě u prodejců pneumatik.


plaste-260mm.jpg

3. Pevné kroužky, celkem 8 kousků, které se vloží do disku za hranu ráfku

  •  Nejdřív jsem je vyřezal z plastu (modré kroužky na fotkách), ale plast byl moc poddajný a po nafouknutí kola mi plášť přetlačil kroužek přes hranu ráfku.
  • Takže na druhý a závěrečný pokus byl použit nerezový plech (je to vidět na fotce na louce s drakem), řekl bych 1,5mm nebo 2mm, nezjišťoval jsem to. Kroužky jsem pracně vyřezával ručně rozbruskou, takže podle toho taky tak vypadaj, ale prostě fungujou už asi tři roky a víc od nich nechci. Určitě by to šlo udělat snadněji, třeba vykružovacími korunkami, ale to už nechám na vás podle toho, kdo má jaký možnosti. Upozorňuju, že plechové kroužky je potřeba ještě trochu naklepat, vytvarovat, aby měly trochu prohnutý profil, aby se jejich vnější hrana (vnější největší průměr) nezařezávala do nafouknutého pláště.
zkompletovane-kolo-na-mountainboard.jpg

Výhody:

  • Daleko lepší průchodnost terénem – sjedete si na kterékoli louce a nemusíte čekat, až bude čerstvě posekaná
  • Dostupnost dílů – pořídíte je i o víkendu v nějakém větším hobby-marketu
  • Nižší cena dílů – pokud máte pevnější disky, tak za čtyři pláště a duše dáte něco kolem litru dohromady.

Mountainboard-freeride-kola-(1).jpg

Nevýhody:

  • Vyšší hmotnost prkna – na frýstájl to fakt není
  • Protože se plášť o větším vnitřním průměru na menším disku „vaklá“, je třeba ho před nafouknutím kola co nejlépe na disku vystředit, jinak to na asfaltu trochu houpe, ale na louce to ani nepoznáte :-)

Good wind

bobo