5 věcí duležitých při koupi prvního uzavřeného komorového draka

Podíváme se na pár důležitých věcí, kterými se řídit při koupi zavřeného komorového draka.
 

1. Vybrat správný model draka

Dnes už uzavřené komorové draky vyrábí většina výrobců a často hned několik modelů. Důležité je, vybrat ten správný v závislosti na pokročilosti kitera. Základní pravidlo  zní, že většina kiterů by neměla uvažovat nad uzavřenkou s vysokou štíhlostí. Štíhlý drak je většinou zaměřen na race a pro velmi zkušené kitery. V praxi to znamená, že takový drak bude vyžadovat větší kontrolu od uživatele, bude se víc zamotávat, hůře restartovat a nebude mít takovou stabilitu v poryvech. Pokud někdo chce přesně takového draka, pravděpodobně už přesně ví, co potřebuje a nemusí číst články, jako je tento.

Pro méně zkušeného kitera bude ideální volbou třeba Flysurfer Soul, který je uživatelsky příjemný, poměrně jednoduchý na ovládání a současně poskytne všechny výhody zavřeného komorového draka. Levnější variantou může být PLKB Nova V1, která je o maličko agresivnější a ocení ji tak i zkušenější progresivní kiteři.
 

Drak-Flysurfer Sonic3, Sonic2 a Soul - srovnání

 

2. Vybrat správnou velikost

Tady není jednoznačná odpověď. Velikost draka musí být vždy vybrána na míru uživateli v závislosti na podmínkách, ve kterých bude nejčastěji jezdit, na čem bude jezdit, na stylu jízdy, zkušenostech a na hmotnosti jezdce.

Jako příklad můžu uvést sebe. 13m uzavřená komora, jezdím celoročně, tráva, voda, sníh, převážně ČR a Rujána. Nejradši jezdím naloženého draka na big air a oldschool triky + v hodně slabém věru hydrofoil a vážím cca 64 kg.

Pokud si s výběrem velikosti nevíš rady, klidně se mi ozvi, nebo tady napiš do komentů.
 

3. S drakem kupuj doporučený bar

I když už máš doma nějaký starší bar, který teoreticky je kompatibilní s novým drakem, ne vždy musí tato kombinace fungovat správně. Drak pro správné chování potřebuje správnou délku ráhna, správnou délku chodu depoweru, správnou geometrii předních šňůr (v-lines, y line, atd) a správnou délku uvolnění šňůr při odstřelení pro dostatečné vyvlátí.

 

uzavřený komorový drak + originální bar
 

4. Nový nebo bazarový drak?

Pro některé kitery je představa koupě nové uzavřené komory nereálná, ale současně chtějí právě tento typ draka pro jeho jedinečné vlastnosti a univerzálnost. Potom nezbývá nic jiného, než sáhnout po bazarovém kousku. V takovém případě je ideální koupit draka, který nejeví větší známky užívání. Je možné koupit skoro nového draka za výrazně lepší cenu, než je cena nového. To někdy vyžaduje vyčkávání na výhodnou nabídku a rychlé jednání, když se taková příležitost objeví.
 

5. Začátky se zavřeným komorovým drakem budou frustrující

Při pořízení zavřeného komorového draka je potřeba počítat s tím, že to ze začátku bude trochu trápení, než se s drakem naučíš správně pracovat. Rozmotávání šňůr, restarty, zabránění zamotání při pádu draka a selfrescue. To všechno se musí každý komorář naučit a to všechno je náročnější než s nafukovačkou. Připrav se, že si na vodě párkrát zaplaveš a že strávíš pár hodin rozmotáváním vývazů. Až se tohle všechno naučíš, drak ti to vrátí i s úrokama v podobě prožitku z jízdy a maximalizovaném času stráveném právě kajtováním.

 

 

Napadají tě nějaké další důležité tipy pro začínající komoráře? Napiš do komentů.

Váháš a nevíš, jestli by takový drak byl pro tebe? Ozvi se a po domluvě si ho přijeď vyzkoušet.

Čau Leguán