​4 nejhorší věci pro tvůj kite

Pod názvem tohoto článku si možná každý z nás představí úplně něco jiného. Co může být nejhorší pro můj kite? Požár, odcizení, zničení, přistání kitu ve stromech nebo dokonce v elektrickém vedení. Překvapivě jsou tady ale 4 věci, které našemu kajtu škodí a stejně je děláme všichni pravidelně každý den.

Které to tedy jsou? Pojďme se na to společně podívat.

 

SLUNCE

Stejně tak jako sluneční záření škodí pokožce, škodí také jemnému materiálu, z kterého je kite vyrobený. Přestože jsou nové kity naimpregnované, časem se ochranná vrstva ztenčí a UV záření může snáze pronikat do materiálu. To je právě příčina toho, že staré kity se snáz protrhnout. Jsou diskuze o tom, že náchylnost na UV záření záleží na barvě materiálu.

 

kite údržba - uv test
kite údržba - uv test výsledek
 

Přestože je kiting outdoorový sport a vybavení by na to mělo být přizpůsobené, životnost svého kitu přeci jen můžeme prodloužit tím, že kita hned po ježdění sbalíme, nebo přesuneme do stínu. Podobně také kitům vadí velké horko, jako je třeba v rozpáleném autě na slunci.

 

PÍSEK

Jsou tací, kteří vám řeknou, že na draka se písek jako zátěž nemá sypat nikdy. Něco na tom určitě je, každopádně při větru 10m/s a více už je tak či onak lepší zvolit jinou zátěž kajtu, ideálně třeba uzavíratelný bag na písek.

Písek je ale hrozbou například pro vnitřek duše nafukovačky. Snadno se dovnitř dostane při nafukování kitu. U toho snad jen jediná rada, být při každém nafukování co nejopatrnější a neválet pumpu ani draka zbytečně v písku.

Písek je také hrozbou pro bar. Nejen že negativně působí na šňůry a na jejich opotřebení a odření, ale především při navazování draka ve chvíli, kdy utahujeme uzlík. Snadno se také dostane například do odstřelu na baru a tam může napáchat spoustu nadělení, pokud ho předem nevysypeme. Vyhněte se proto zbytečnému pokládání baru do písku. Když už je to nezbytně nutné, vždy je důležité písek oklepat a ještě lepší bar pořádně opláchnout ve sladké vodě. To stejné platí i pro krystalky soli.

 

VÍTR

Ikdyž to zní trošku absurdně, je to tak. Myslím teď především ten moment, kdy máme draka přistátého na zemi a drak na pláži svévolně plápolá. Čím déle ho tam necháme třepat, tím hůře pro kajta. Ukážem si jednoduchý pokus s kouskem materiálu, který jsme na měsíc nechali plápolat z okénka u auta. Tady je výsledek.


kite údržba - test materialu

Takže opět stejná rada. Zabalit kajta hned po ježdění.
 
 

SŮL

Jedním z problémů soli je ten, že vytváří malé krystalky, které pak škodí například lajnám, jak už jsme zmínili výše. Problém je ale i sůl v duši, která se dovnitř dostane nejvíce při self-rescue v moři. Její přítomnost v duši zvyšuje pravděpodobnost dřívějšího prasknutí duše.


kite údržba - sůl v duši


Tady ještě vše hezky vysvětleno ve videu:

 

Budeme-li chtít, můžeme těmto 4 věcem alespoň částečně předcházet a podstatně tak prodloužit životnost svému kajtu. Tak hurá na vodu a starej se o svoje hračky :-)

Ahoj, KajTerka